امامزاده ابوالحسن (بخش اول)

امامزاده ابوالحسن (بخش اول)

اين امامزاده در يك كيلومترى جاده قم ، در قسمت غربى زاويه مقدسه واقع و داراى باغ و گنبدى است كه از دور نمايان است و آن در بيرون قلعه اندرمان از روستاهاى رى است .

 

نسب شريف اين بزرگوار به سه واسطه به جناب امامزاده عظيم الشأن و سيد المحدّثين و الرواة حضرت على بن امام جعفر صادق مشهور به عريضى منتهى مى شود؛ به اين كيفيت: جناب ابوالحسن على بن الحسين بن عيسى بن محمّد بن على العريضى بن الامام ابى عبداللّه جعفر بن محمّد الصادق عليهم السلام .

گرچه تاريخ ورود اين بزگوار به رى و شرح احوالش كاملاً در دست نيست ، ولى به طور مسلم و مقطوع از اجلاّى سادات و معصوم زادگان است؛ زيرا كرامات بسيارى از مزار كثير البركاتش ظاهر شده است كه بزرگ ترين شاهد و معرف براى شخصيت و جلالتش است .

از مرحوم ملا على كنى منقول است كه مى فرمود من به رياست و ثروت در تهران نرسيدم ، مگر به مداومت بر زيارت آن بزگوار .

نيز مشابه آن از آخوند ملا محمّد مجتهد اندرمانى ـ كه از مشاهير علماى رى و مدرس مدرسه مروى و داراى مقام عظيم و صاحب نفوذ بود ـ حكايت شده است كه  

به رياست دينى و دينوى نرسيدم ، مگر به واسطه مداومت بر زيارت امامزاده ابوالحسن اندرمان رى .

پدران اين امامزاده همه از بزرگان سادات و امامزادگانند ، بالاخص جد دوم آن حضرت جناب على بن جعفر عليه السلام ، صاحب كتاب مسائل على بن جعفر كه اكنون در دست فقهاست و آن هزار مسئله است كه او از برادرش امام هفتم ، موسى بن جعفر عليه السلام سؤال كرده و آن حضرت جواب داده است . و جد دوم امامزاده ابوالحسن جناب على بن جعفر عريضى بسيار جليل القدر و عظيم الشأن است و بنابر عقيده جناب ملا محمّد تقى مجلسى اول ، پدر علامه محمّد باقر مجلسى صاحب بحارالانوار قبرش در قم معروف و مشهور اكنون در جوار گلزار شهداى قم است؛ ولى مشهور و حق اين است كه قبر على بن جعفر در عريض مدينه واقع است و اين قبر متعلق به يكى از احفاد اوست ، چنانكه در معجم القبور و وفيات الاعلام آمده است

 

ادامه در بخش دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *